31.10.2022
Pokud jste zkušení, třeba si ani neloknete. Pokud méně, pár doušků vás možná přece čeká. Ať patříte do kterékoliv skupiny, vody řek, které jsme pro tento rok vybrali stojí za to pořádně prozkoumat. Nabízí vše podstatné: snadný přístup, výbornou splavnost i úchvatnou přírodu, se kterou si vychutnáte každý záběr pádla.

Morava, Morava, řeka milá

Chaso roztomilá a děvčátka hezký, stačí vám už jen správná loď. Tu vám půjčíme a budeme v ní s vámi. Na jedné z našich nejkrásnějších řek, která se vine zpod vrcholu Kralického Sněžníku a proráží hranici mezi Rakouskem a Slovenskem zažijete mnohé. K mání je jednodenní varianta ideální pro začínající vodáky nebo výlety s vašimi ratolestmi. Ta naše vede přes lužní les plný říčních meandrů v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Kromě nedotčené přírody uvidíte taky vodní elektrárnu, prvorepublikovou vilu Háj nebo zámek Úsov. A možná proletí i ledňáček!

 

Dvoudenní varianta nabízí prodloužení této romantické trasy až na 40 kilometrů se zakončením v Hanáckých Benátkách, jimž se Litovel říká jen na mapě. Až budete vystupovat z lodi, pochopíte proč. Obě trasy jsou ideální, především, pro vyzkoušení vodáctví.  Převážně klidné a příjemně tekoucí části plavby doplňuje i jeden svižný úsek sjízdný jez. I proto je Morava naše oblíbená řeka na které trávíme skoro celou sezónu.

 

Dunajec, kráska mezi Polskem a Slovenskem

Právě mezi těmito dvěma státy Dunajec protéká a od roku 1993 tvoří částečně také jejich státní hranici.Podobně jako Jára Cimrman, který šel při dobývání severního pólu chvíli na sever a chvíli zase na jih můžete i vy pádlovat v jedné řece dvěma státy současně.Záleží jen na tom, na které straně lodi pádlo zrovna zaříznete. Vězte, že se na Dunajci plavili už staří římští obchodníci, aby pořídili u Baltu kousek jantaru. 

My vás na této trase lákáme na něco mnohem krásnějšího: Pieninský národní park, oblast vyhledávanou milovníky divoké přírody, řiční kaňony a grande finale v podobě výletu na hlavní tok nejdelší slovenské řeky Váh s výhledy na malebnou krajinu kopcovité Malé Fatry. Kdo miluje Slovensko, ať rezervaci tohoto výletu rozhodně neodkládá (vyplouváme dvakrát v červenci a jednou v srpnu).

Součástí této čtyřdenní plavby je přítomnost zkušených instruktorů, kteří vás ke dnu klesnout nenechají. Svižná voda na některých odvážlivcích sice občas nenechá nit suchou, ubytování v nových stylových dřevěnicích dá ale případnému příkoří snadno zapomenout. Poznatek z praxe? Neznáme nikoho, kdo by chtěl za tuto plavbu vrátit peníze.

 

Slovensko rovná se Orava a Váh

Na Slovensku, tentokrát oběma nohama, ještě zůstaneme. Další ze čtyřdenních zájezdů kombinuje dvě skvělé řeky. Orava se proplétá mezi kopci, na kterých se pasou ovce. Pokud máte rádi halušky, bryndzu a pořádnou borovičku, pohledy z této řeky se vám vryjí do paměti. Řeka Orava nabízí pěkně tekoucí úseky, což oceníte zejména při plavbě s dětmi. Aby bylo o zábavu postaráno, občas ji zpestří peřeje.eď trocha zeměpisu: známá a oblíbená řeka vzniká soutokem Bílé a Černé Oravy a poblíž obce Kraľovany vtéká do Váhu. Pokud se rozhodnete právě pro tuto slovenskou výpravu, na Váhu vás po kapce adrenalinu čeká i hezké koupání. Prostě žádný spěch. Můžete se navíc kochat scenériemi, které třeba v Čechách jen tak nenajdete - nejdelší řeka našich východních bratrů o délce 403 kilometrů se jedinečným způsobem zařezává mezi skály. Nenechá vás na pochybách, že aktivní dovolená je něco úplně jiného než povalování se na pláži s drinkem v ruce. Pokud by pro vás byli čtyři dny na vodě náhodou málo, Orava a Váh jsou také součástí našeho zájezdu Slovenské řeky, kde navíc poznáte také Hron. Během šesti dnů si můžete užít nejoblíbenější úseky všech těchto tří slovenských řek dosyta a pořádně si odpočinout od starostí všedních dnů. Protože jak by řekli šohaji z Oravské doliny: “Robota nie je zajac, neutečie!”

 

Smaragd ve Slovinských Alpách

Táhne-li vás střelka kompasu jinam do Evropy, měli byste vědět, že skutečnou laskominu pro vodáky představuje slovinská Soča. Přestože jde o náročnější řeku, pod vedením našich instruktorů ji hravě zvládnete. Pramen této řeky – k němuž se v rámci expedice samostatně podíváte – tvoří podzemní jezírko s typickou tyrkysovou barvou. Ta vás bude provázet po cestě národním parkem, hlubokými údolími a mnoha soutěskami. 

Soča je jedna z nejkrásnějších evropských řek a pokud si vás podmaní, budete se k ní rádi vracet. Součástí čtyřdenního tripu je i vodácké školení se základy pohybu na vodě nebo zapůjčení neoprenu. Na Soči je třeba – v peřejích této nádherné divoké řeky pochopíte, že je voda opravdový živel.


Pokud je vám zima letos opravdu dlouhá, pádlo si berete sebou do vany a víte už teď, že vám jízda na našich kánoích křišťálově čistou vodou nebude stačit, máme řešení. U slovinských kolegů vám rádi domluvíme třeba paragliding. Přestože má tato dvoumilionová země jen asi třetinovou rozlohu české kotliny, nabízí toho víc než dost. Kromě jiného i výborné podmínky pro tento adrenalinový sport. 

 

Do Rakouska láká Salza

Dávejte pozor. Nejedná se o omáčku ke kukuřičným chipsům ani o španělský tanec! Rozdíl spočívá v jednom písmenu a v tomto případě jde o řeku, která protéká Rakouskem. Cestou k Salze si ale můžete dáte Sacher, šnitzl nebo kolečko lineckého. Na jídlo ovšem nebudete mít během plavby moc pomyšlení. Salza je docela divoká, postupně se zařezává do parádní skalnaté soutěsky a koryto dále zužuje. 

Něco vám teď prozradíme. Kdo nesjel Salzu, těžko si může říkat “vodák”. Tato řeka spadá do kategorie obtížnosti WW III a nachází se tak na samotném středu hodnocení sjízdnosti ve skupině těžkých. Nenechte se však odradit. Odměnou za odvahu vám budou zážitky, o nichž budete ještě dlouho vyprávět. Poskytne vám perfektní víkendové svezení v podhůři Alp. A to není málo.

 

Rezervujte zájezd než se termíny obsadí

To nejlepší nakonec. Všechny zájezdy pro vás v Peřej Tours připravujeme s full servisem. V plné palbě, ve vší parádě a s mnoha lety zkušeností. Vy se tak nemusíte o nic starat. V rámci každého výletu zajišťujeme 

  • dopravu,
  • přípravu pomůcek, 
  • ubytování v kempu nebo v apartmánu,
  • doprovod zkušených instruktorů,
  • zapůjčení kvalitního vybavení, 
  • pojištění.

Vám zůstává jediný úkol. Domluvit se doma, kdy vyrazíte na dovolenou, vybrat si tu správnou variantu a ozvat se nám dřív, než se termíny naplní. 

A nemusíte se bát, pokud se zájezd z nějakého neznámého důvodu nebude moci konat, vrátíme vám peníze v plné výši zpět. 

Tak brzy na vodě, ahoooj! 

 

 

 

 

 

 

 

Chcete vědět, co v Peřej Tours chystáme? Dostávejte novinky jako první!
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.