31.10.2022 | Poslední aktualizace: 03.03.2022
Pokud jste zkušení, třeba si ani neloknete. Pokud míň, pár doušků vás čeká. Ať patříte do kterékoliv skupiny, vody řek, které jsme pro rok 2022 vybrali stojí za to prozkoumat. Nabízí vše podstatné: snadný přístup, výbornou splavnost a úchvatnou přírodu, se kterou si vychutnáte každý záběr pádla.

Morava, Morava, řeka milá

Chaso roztomilá a děvčátka hezký, stačí vám jen správná loď. Tu vám půjčíme a budeme v ní s vámi. Na jedné z našich nejkrásnějších řek, která se vine zpod vrcholu Kralického Sněžníku a proráží hranici mezi Rakouskem a Slovenskem zažijete mnohé. K mání je jednodenní varianta ideální pro začínající vodáky nebo zážitek s dětmi. Ta naše vede přes lužní les plný říčních meandrů v CHKO Litovelské Pomoraví. Kromě nedotčené přírody uvidíte taky vodní elektrárnu, prvorepublikovou vilu Háj nebo zámek Úsov. A možná proletí i ledňáček!

Vyhledávaná dvoudenní varianta nabízí prodloužení romantické trasy až na 40 kilometrů se zakončením v Hanáckých Benátkách, jimž se Litovel říká jen na mapě. Až budete vystupovat z lodi, pochopíte proč. Obě trasy jsou ideální pro vyzkoušení vodáctví. Převážně klidné a příjemně tekoucí části plavby doplňuje i jeden svižný úsek a sjízdný jez. I proto je Morava naše oblíbená řeka a trávíme na ní skoro celou sezónu.

 

Dunajec, kráska mezi Polskem a Slovenskem

Právě tady řeka Dunajec protéká a částečně tvoří jejich státní hranici. Podobně jako Jára Cimrman, který šel při dobývání severního pólu chvíli na sever a chvíli zase na jih můžete i vy pádlovat v jedné řece dvěma státy současně. Záleží jen na tom, na které straně lodi pádlo zrovna zaříznete. Vězte, že se na Dunajci plavili už staří římští obchodníci, aby pořídili u Baltu kousek jantaru! 

My vás na této trase lákáme na něco mnohem krásnějšího: Pieninský národní park, oblast vyhledávanou milovníky divoké přírody, říční kaňony a grande finale v podobě výletu na hlavní tok nejdelší slovenské řeky Váh s výhledy na malebnou krajinu Malé Fatry. Kdo miluje Slovensko, ať rezervaci výletu rozhodně neodkládá. 

Součástí každého zájezdu po Dunajci je přítomnost zkušených instruktorů, kteří vás nenechají klesnout ke dnu. Svižná voda na některých odvážlivcích sice občas nenechá nit suchou, ubytování v nových stylových dřevěnicích dá ale malému příkoří snadno zapomenout. Poznatek z praxe? Neznáme nikoho, kdo by chtěl za tuto plavbu vrátit peníze.

 

Slovensko rovná se Orava a Váh

Na Slovensku (tentokrát oběma nohama) ještě zůstaneme. Další ze čtyřdenních zájezdů kombinuje 2 skvělé řeky. Řeka Orava se proplétá mezi kopci, na kterých se pasou ovce. Pokud máte rádi halušky, bryndzu a borovičku, pohledy z této řeky se vám vryjí do paměti. Orava nabízí pěkně tekoucí úseky, což oceníte zejména při dovolené s dětmi. Aby bylo o zábavu postaráno, občas ji zpestří peřeje. 

Pokud se rozhodnete právě pro tuto výpravu, na Váhu po kapce adrenalinu čeká i hezké koupání. Prostě žádný spěch. Potěší i přírodní scenérie, které třeba v Čechách jen tak nenajdete – nejdelší řeka našich východních bratrů o délce 403 kilometrů se jedinečným způsobem zařezává mezi skály. Nenechá vás na pochybách, že aktivní dovolená je něco úplně jiného než povalování se na pláži s drinkem v ruce. 

Pokud jsou pro vás čtyři dny málo, Orava a Váh jsou také součástí našeho 6denního zájezdu, kde navíc poznáte řeku Hron. Během necelého týdne si užijete nejoblíbenější úseky těchto tří slovenských řek dosyta a pořádně si odpočinete od starostí všedních dnů. Protože jak by řekli šohaji z Oravské doliny: “Robota nie je zajac, neutečie!”

 

Smaragd ve Slovinských Alpách

Táhne-li vás střelka kompasu jinam do Evropy, měli byste vědět, že skutečnou vodáckou laskominu představuje slovinská Soča. Přestože jde o náročnou řeku, pod vedením instruktorů ji hravě zvládnete. Pramen řeky – k němuž se v rámci expedice samostatně podíváte – tvoří podzemní jezírko s tyrkysovou barvou. Ta vás bude provázet po cestě národním parkem, hlubokými údolími a mnoha soutěskami

Soča je jedna z nejkrásnějších evropských řek a pokud si vás podmaní, budete se k ní vracet. Součástí čtyřdenního i devítidenního tripu je vodácké školení se základy pohybu na vodě i zapůjčení neoprenu. Na Soči je třeba – v peřejích této nádherné divoké řeky pochopíte, že je voda opravdový živel.

Pokud je vám už zima dlouhá, pádlo si berete sebou i do vany a víte už teď, že vám jízda na kánoích křišťálově čistou vodou nebude stačit, máme řešení. U slovinských kolegů domluvíme třeba paragliding. Přestože má tato dvoumilionová země jen asi třetinovou rozlohu české kotliny, nabízí toho spoustu. Kromě jiného i výborné podmínky pro tento adrenalinový sport

 

Do Rakouska láká Salza

Nejedná se o omáčku ke kukuřičným chipsům ani o španělský tanec! Rozdíl spočívá v jednom písmenu a v tomto případě jde o nádhernou řeku, která protíná Rakousko. Cestou k Salze si ale můžete dáte Sacher, šnitzl nebo kolečko lineckého. Na jídlo ovšem nebudete mít během plavby pomyšlení. Salza je divoká řeka, postupně se zařezává do skalnaté soutěsky a koryto dále zužuje. 

Kdo nesjel Salzu, těžko si může říkat “vodák”. Řeka spadá do kategorie obtížnosti WW III a nachází se tak na samotném středu hodnocení sjízdnosti ve skupině těžkých. Nenechte se odradit. Odměnou za odvahu vám budou zážitky, o nichž budete ještě dlouho vyprávět. Poskytne vám perfektní víkendové svezení v podhůři Alp. 

Rezervujte si termín včas

Všechny zájezdy v Peřej Tours připravujeme s full servisem. V plné palbě, ve vší parádě a s mnoha lety zkušeností a vy se nemusíte o nic starat. V rámci každého výletu zajišťujeme: 

  • dopravu,
  • přípravu pomůcek, 
  • ubytování v kempu nebo v apartmánu,
  • doprovod zkušených instruktorů,
  • zapůjčení kvalitního vybavení, 
  • pojištění.

Co je třeba udělat? Domluvit se doma, kdy vyrazíte na dovolenou, vybrat správnou variantu a ozvat se dřív, než se termíny naplní.

Tak brzy na vodě, ahoooj! 
 

 

 

 

 

 

Chcete vědět, co v Peřej Tours chystáme? Dostávejte novinky jako první!
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.