31.10.2022
Chystáte se na vodu? Ať už je to poprvé nebo jste připraveni pokořit svůj miliontý kilometr, měli byste pamatovat na základní vodácká pravidla. Sepsali jsme pro vás 10 nejdůležitějších bodů, které tvoří ultimativní návod. Najdete v něm to podstatné, co vás na vodácké výpravě zachrání před rozpadem vztahu, ztrátou iPhonu i celoživotním traumatem. Jednotlivé maléry nejsou řazeny chronologicky, mohou vás potkat zcela nahodile a všem se můžete snadno vyhnout.

#1 Jak se nevrátit single

 

Na vodu vyráží málokdo úplně sám. Pokud nejste kajakář Prskavec, společnost dalších lidí je nezbytná. Jednou z variant je účast partnera nebo partnerky. Před náročnější cestou se nejprve ujistěte, že jste schopni zvládnout byť krátkou výpravu, na níž budete řešit nepříjemné a vypjaté situace. Komáři, nedostatek sil, vydatný déšť nebo noha vykousnutá zbloudilou piraňou jsou jen začátek. Ne každý vztah to přežije. Ujistěte, že oba toužíte po adrenalinové zábavě, jste ochotni vystoupit ze své komfortní zóny a dobře zvažte, zda se raději nevypravit do nejbližšího auquaparku.

 

#2 Jak se neutopit 

 

Na kulantní obrat “zranění neslučitelná se životem” jsme si už zvykli. Má nás chlácholit, abychom zapomněli, že život je krajně riziková záležitost. Ta vždy končí smrtí, kterou ve vodě jen v České republice najde předčasně několik desítek lidí ročně. Abyste nepatřili mezi ně a kamarádi neviděli vaše tři dny nošené spoďáry ve zprávách na Nově, je třeba pamatovat na základní bezpečnostní pravidla:

 •  Cestu si naplánujte předem: použijte Google, mapu, zdravý selský rozum a položte pár všetečných otázek někomu, kdo už sjel aspoň Botič na neckách – kdo je připraven, není překvapen, vodou v hubě počínaje, absencí životního pojištění konče.
 •  Jezděte ideálně alespoň 3 lodě v partě – jedna má problém, druhá jí loví a třetí zajišťuje pomoc ze břehu.
 •  Jezy pečlivě prohlédněte a vyhněte se těm, pod nimiž voda tiše mizí a tvoří pouze vývary – jsou nebezpečné, na rozdíl od pořádného hovězího v nejbližším kempu.
 •  Plovací vesty nejsou na parádu, noste je vždy, neboť i klidná voda se může velmi rychle změnit v divokou – nejste Mitch Buchannon, ani nemáte žábry. 
 •  Na tocích, které neznáte a na nepřehledných místech jezděte pomalejší vodou ve vnitřním oblouku – můžete tak kdykoliv zastavit a přistát skoro tak hladce jako Apollo 11.
 •  Alkohol nepatří ani za volant, ani k pádlu, zhoršuje úsudek, koordinaci a nehoda způsobená pod jeho vlivem zaručuje řádný flastr – nadšenci potápění ve vysokoprocentním ethanolovém roztoku nechť si ředí krev teprve po tom, co noha potká souš.

#3 Jak si neutrhnout ostudu

 

To nejdůležitější hned na začátek: prostě se dobře připravte! Sbalte si včas vodácké vybavení. Klíčové záležitosti svěřte kapitánovi výpravy. Vše si nachystejte předem, ať na vás parta nečeká – počítejte s tím, že sbalit si důkladně vercajk na vodu vám nějakou tu hodinu zabere. Mezi základní věci patří zejména stan, spacák a karimatka, nepromokavé boty do kempu, oblečení do teplého i chladného počasí, pláštěnka, opalovací krém, lékárnička, baterka, toaletní papír, sluneční brýle, repelent, kempingový vařič, ešus, nůž, lžíce a potraviny.

 

Osvojte si také základní pojmy a hlášky, které mají na vodě své místo a tvoří samostatný, svébytný a respektovaný vodácký slang. Na vodě se všichni zdraví “Ahoooj!”, zdvořilé “Dobrý den…” by mohlo působit poněkud nepatřičně. Karfiol neznamená, že si v kempu skočíte na smažený květák, nýbrž místo, kde voda viditelně vyvěrá nad svůj povrch. Sifón neznačí, že mezi vámi bude trpět abstinent, ale jedno z nejnebezpečnějších míst na řece, kde hrozí vtažení a přisátí lodi. Bez znalosti označení členů posádky lodi raději nikam nejezděte, háček, zadák ani porcelán by vám to nemuseli odpustit. Zabrat tedy budete muset už před plavbou při důkladném samostudiu. 

 

#4 Jak se vyhnout cvaknutí

 

Cvaknout se znamená ve vodácké hantýrce totéž jako obrátit loď dnem vzhůru. Můžete se také setkat s pojmem udělat se. Toto spojení však neznamená kýžený výsledek večerních radovánek po rozbití tábora v prvním přístavišti, je jen dalším popisem toho, když se s lodí převrátíte. Stav, kdy zapůsobí gravitace a vy se dostanete i s dýchacími otvory pod hladinu H2O není nic neobvyklého. Vyhnete se mu poměrně jednoduše.

 

 •  Vyzkoušejte si loď před cestou, zkuste, jak se v ní sedí, seznamte se s ní.
 • Naučte se jednoduché náklony. Podobně jako na kole nebo motorce je třeba počítat s odstředivou silou a včas ji využít (ano, typicky v zatáčkách).
 • Využívejte pádlo a sílu těla. Správná jízda je souhrou vody, plavidla a svalů vašich paží. 

a hlavně. Pozorně poslouchejte při proškolení od zkušených lodivodů.

 

#5 Jak si nezničit věci v hoboku

 

Hobok je barel, do kterého uzamknete cennosti a věci nutné pro přežití. Když jej špatně uzavřete, pronikne voda dovnitř. A to nechcete. Hobok má víko podobné tomu na zavařovací sklenici. Vždy se raději dvakrát ujistěte, že k této nepostradatelné nádobě těsně přiléhá. Pokud tento úkon podceníte, váš survival kit to šeredně odskáče. Počínaje novým mobilem (na slow motions jak skáče Jarda placáka už se nepodíváte), přes nadité peněženky až po poslední kousky suchého oblečení. Taková patálie má obvykle několik stupňů. 

 

 1. Začíná prostým vniknutím kapaliny dovnitř a první fáze této katastrofy je ještě řešitelná. Věci prostě vytáhnete, vyždímáte, otřepete, necháte uschnout a jedete dál. 
 2.  Druhý stupeň je krapet dramatičtější – zuřivý Poseidón vaše věci z hoboku nekompromisně vytáhne a pošle je po proudu. 
 3.  Třetí stupeň znamená dokonalé dílo zkázy. Gravitace uděluje tvrdý úder a testuje IP68 vašeho mobilu přímo na dně Střední Sázavy. 

 

Hobok je zkrátka nanejvýš vhodné střežit jako oko v hlavě. Což platí i pro případy krádeže. Každý průměrně zkušený lapka ví, že právě tento kus vodácké výbavy zpravidla obsahuje to nejcennější, s čím se dá mazat do nejbližšího bazaru.

 

#6 Jak neztratit pádlo a neudělat z lodi Titanic

 

Pádlo je pro vodáka totéž, co pro chirurga skalpel. Zařezává se do vodní hladiny, dává jízdě švunk a směřuje plavidlo k cíli. Pokud jej ztratíte, je konec. Pamatujte si proto, že se toto jednoduché sportovní náčiní dává především při sjezdu jezu vždy do lodi. 

 

Méně zkušené vodáky, opilé vodáky a ty, kteří vodácký kánon nectí poznáte snadno – plave po nich na trase spousta ztracených pádel. Jejich koncentrace je vyšší právě u jezů. Tento fenomén je (opět) řízen součinem dvou veličin: psychologie a fyziky. Z jezů pak vyplavou:

 

 • nejprve lodě,
 • po nich lidi,
 • jejich věci (v hoboku i bez něj),
 • a nakonec pádla.

 

V rámci tohoto pojednání je také třeba zmínit v praxi časté rizikové sekundární použití pádla. Jedná se zejména o hašteřivé šermování (pokud je v posádce více alfa samců), rozšafné šplouchání (na Jarunu, která je zrovna na háčku) či nonšalantní opírání se o pádlo na souši. Ani tam není plavecký nástroj v bezpečí. Pádlo není veslo, které je s lodí pevně spojeno a je třeba na něj dávat pozor i v přístavišti. Pádla se kradou a platí pro ně totéž, co pro jiné věci v české kotlině. Co neuvážete, to zmizí a bude zmizelé.

 

#7 Jak se neseznámit s partou lidí vylitých jak váza

 

Pokud už do jedné patříte, tento bod přeskočte. Nenaděláte nic. Alkohol k vodě patří a petka plná rumu s kolou je pro některé vlky i rejdařky synonymem dobře strávené dovolené. Na riskantní kontraindikaci s obsahem bodu #2 – sjíždět řeku pod vlivem alkoholu – to nic nemění. Pokud berete dovolenou na vodě jako příležitost k rozjímání, sestupu do nejklidnějších částí vlastní duše a harmonizaci svého bytí, volte podle toho i přístaviště. 

 

V kempech obvykle panuje veselá nálada a plápolání vašeho nočního ohně může přilákat nejen zmatené můry, ale i lidi, kteří se rádi seznamují a tráví večery v přírodě naplno. Při hledání vhodného místa k nocování je tedy dobré myslet i na to, zda a jak se chcete vyspat či zda toužíte po zážitcích bouřlivějšího charakteru. Vodáci jsou specifická kategorie lidí a mezi jejich přednosti patří družnost a kolegialita. 

 

#8 Jak nenajít stan prázdný

 

Stan není auto a auto není trezor. Ze zákonů logiky vyplývá, že by stan mohl být trezor. Empirická praxe však ukázala, že ani stan není trezor. Na vodáckém questu jakbysmet. Šance, že v něm po dlouhé procházce místy, kde borový zaváněl háj a o lásce šeptal tichý mech najdete svou portmonku klesá s rostoucí kapacitou kempu. Zlaté cihly noste stále při sobě (třeba v trendy ledvince), stan s věcmi ostatních ani hobok nenechávejte nikdy bez dozoru. Tečka.

 

#9 Jak nedostat přes držku

 

Kempujte především tam, kde je to přímo povoleno. Vodáckých kempů s vychytaným zázemím je na frekventovaných trasách dostatek. Na jiných místech se vždy zeptejte, dovolte, ideálně získejte ústní souhlas majitele pozemku. Pokud to není možné, připravte si důmyslné únikové cesty. Zbraně nechejte nabité. Rozmístěte pasti na velké šelmy. Telefon Aligator s SOS tlačítkem mějte plně nabitý. Sdílejte s mámou celou dobu polohu (GPS). 

 

Především však mějte na paměti, že se řada krásných zákoutí naší půvabné vlasti čirou shodou náhod ocitá v chráněných krajinných oblastech a přírodních rezervacích. Každá plocha, které nese podobný status, má i výjimečná pravidla. Jde zejména o zákaz rozdělávání ohně nebo zákaz stanování. Výdaje na blokové pokuty pak mohou přímo kolidovat s rozpočtem na alkoholický nápoj destilovaný z melasy nebo ze šťávy získané z cukrové třtiny. Případné správní řízení pak doma otevře nepříjemné otázky, proč jste s Blankou za tím keřem vůbec byli. 

 

Ani jinde nemáte vyhráno. Na soukromém pozemku u nás platí – stejně jako v jiných civilizovaných zemích – právo bránit svůj majetek se zbraní v ruce. Snadno by se mohlo stát, že dostanete na pamětnou pádlem přes lýtkový sval. Hranou to bolí víc než naplocho. 

 

#10 Jak si nepořídit celoživotní trauma

 

Je to prosté jako čerpadlo! Nepořizujte si ortézu ani outěžek. Pořiďte si jedinečný zážitek. Svěřte se do rukou profesionálů. Nechte se provést všemi úskalími pohybu na vodách klidných i divokých. Využijte know-how ostřílených kapitánů. Proč? Snadno načerpáte potřebné vědomosti a zkušenosti, abyste už nikdy nemuseli odčerpávat vodu z lodi. 

 

Podlehněte kouzlu lovkyň perel a nasedněte mezi Peřejáky ihned při příští plavbě. Po Dunajci či na Vltavě – zoceleni náturou, kterou jen tak něco nerozhodí, kostrou, kterou jen tak něco nerozlomí a družkou, kterou jen tak hlava nerozbolí. Stojí to za to. Voda je krásná a plavba po ní nabízí mimořádnou nálož legrace, dobrodružství i čiré romantiky uprostřed krásné přírody.

 

 

 

 

 

Chcete vědět, co v Peřej Tours chystáme? Dostávejte novinky jako první!
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.